Medveď je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou prírody. Je to síce veľké ale za normálnych okolností plaché zviera. Žije prevažne skrytým životom v lesoch, ktoré sú jeho prirodzeným domovom. Priamemu kontaktu s človekom sa vyhýba a v prírode ho spozorujete iba výnimočne. Stretnutia s ním sú často náhodné a k reálnym konfliktom dochádza ojedinele.
Naše správanie môže mať výrazný vplyv na to, ako bude medveď pri stretnutí s nami reagovať. Prečítajte si nasledujúce pravidlá, vďaka ktorým minimalizujete riziko vzniku konfliktnej situácie s medveďom.
Ako sa správať, ak medveďa spozorujete na väčšiu vzdialenosť
Nepribližujte sa k nemu. Pokojne sa vzdiaľte a priebežne kontrolujte jeho pohyb a správanie.
Ozvite sa miernym hlasom alebo iným zvukom, ktorým na seba upozorníte.
Ak je medveď v dostatočnej vzdialenosti od vás a je pokojný, nehrozí vám nebezpečenstvo. Jeho prípadná pozícia na zadných nohách nie je prejavom agresie, len pomocou čuchu a sluchu zisťuje, čo sa deje v jeho okolí.
Čo robiť, ak sa medveď objaví vo vašej blízkosti
Zachovajte pokoj. Pomaly cúvajte a odíďte smerom, odkiaľ ste prišli.
Nesprávajte sa agresívne, nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa mu chrbtom, neutekajte a nekričte.
Vyhýbajte sa očnému kontaktu s medveďom, ale pozorujte čo robí a nestrácajte ho z dohľadu.
Dajte mu vedieť o svojej prítomnosti miernym hlasom alebo iným zvukom.
Do medveďa nič nehádžte, nesnažte sa ho kŕmiť, ani sa k nemu nepribližujte za účelom fotografovania.
Snažte sa vyhnúť tomu, aby ste sa dostali medzi medvedicu a jej mláďatá. Ak sa v takejto situácii ocitnete, sledujte medvedicu a pomaly sa od nej vzdiaľujte.
Ak to situácia dovolí, sledujte správanie medveďa. Medzi prejavy nepokojného správania až agresie patrí nervózny pohyb, beh z jednej strany na druhú, kývanie hlavou, zahnutie uší dozadu, mrmlanie, fučanie, slintanie, hrabanie labou alebo cvakanie zubami. V takýchto prípadoch buďte veľmi obozretní.
Čo robiť, ak medveď zaútočí
Ak máte so sebou medvedí sprej, použite ho. Jeho účinnou látkou je kapsaicín, ktorý pôsobí na sliznicu nosa a očí a môže zastaviť priamo útočiaceho medveďa. Sprej musí mať dosah 5 až 12 metrov. Umiestnite ho na ľahko dostupné miesto (napríklad na opasok), aby bol ihneď pripravený k použitiu.
Ak medvedí sprej nemáte, ľahnite si tvárou k zemi, mierne rozkročte nohy (aby vás medveď neotočil na chrbát) a rukami si zakryte zátylok. V tejto pozícii nepredstavujete pre medveďa hrozbu a zväčša odíde.
Aktívne s medveďom nebojujte, buďte pasívni. Medveď môže chápať vaše bránenie sa ako ďalšiu výzvu, čo len predĺži dobu útoku.
Medveď v sebaobrane zvykne urobiť najprv výpad. Rozbehne sa na človeka, ale zastane. Je to varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa ale medveď stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, no väčšinou sa končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu.
Ďalšie odporúčania
Vždy rešpektujte divokú prírodu. Pohyb v prírode si plánujte s prihliadnutím na počasie.
Dbajte na svoju bezpečnosť a buďte ostražití. Medveď sa prirodzene snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale nemusí včas všimnúť.
Nepribližujte sa k medvediemu brlohu, ani doň nevstupujte.
Snažte sa vyhnúť vývratom, dutinám, väčším dieram a menším jaskyniam, v ktorých by mohli medvede odpočívať.
Vyhnite sa miestam, na ktorých sú poľovnícke krmoviská a vnadiská, obzvlášť keď na týchto miestach cítiť zápach uhynutého zvieraťa.
Buďte pozorní pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti. Na takýchto miestach pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.
Všímajte si pobytové znaky medveďa (stopy, trus, záhryzy na stromoch a pod.).
Riziko stretu s medveďom je menšie, keď sa budete pohybovať v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.
Nemajte voľne pusteného psa.
Nikdy nevyhadzujte zvyšky jedla a obaly od potravín do okolia.
Základné informácie o medveďoch
Pre medveďa je charakteristický samotársky spôsob života. Jeho brlohy sú prevažne v neprístupných lokalitách mimo turistických trás, kde má pokoj od ľudí. Najčastejšie sú to jaskyne, vývraty, dutiny mohutných stromov alebo kalamitné plochy s popadanými stromami.
Medveď síce používa brloh na zimný spánok, ale môže sa v ňom zdržiavať aj mimo tohto obdobia. Aktívny je najmä za šera a v noci, keď si hľadá potravu. Je všežravec a uprednostňuje hlavne rastlinnú potravu. Živí sa tiež zdochlinami zvierat a hospodárskymi plodinami, ktoré nachádza na vnadiskách a krmoviskách pre zver. Lákadlom sú preňho aj zvyšky potravín a jedla.
Úmyselné aj neúmyselné prikrmovanie medveďov vedie k vzniku väčších problémov. Medvede si na ľudskú potravu rýchlo privyknú, môžu zmeniť svoje správanie a stratiť svoju prirodzenú plachosť.