Ministerstvo životného prostredia (MŽP) namiesto zlepšovania ochrany prírody na Slovensku ide presne opačným smerom. Najnovšie chce vyhláškou vyradiť vlka zo zoznamu chránených živočíchov a umožniť jeho lov. V prípade jej schválenia by sa výrazne oslabila jeho ochrana a poľovníci by ho mohli loviť v rámci svojej bežnej činnosti.

Spolu s občianskou iniciatívou My sme les s návrhom vyhlášky zásadne nesúhlasime a zbierame podpisy pod hromadnú pripomienku v ktorej žiadame, aby MŽP tento návrh stiahlo z pripomienkovacieho procesu.

vlk-dravy

Návrh vyhlášky, ktorý pripravilo MŽP, je neodborný, nesystémový a z pohľadu ochrany prírody absolútne neprijateľný. Navrhované zmeny vážne ohrozujú populáciu vlka na Slovensku aj v rámci Európy. Schválením vyhlášky by došlo k jeho vyradeniu zo zoznamu chránených živočíchov, čo je neprijateľné. Vyhláška okrem oslabenia ochrany vlka výrazne zníži aj jeho spoločenskú hodnotu, čo môže mať za následok zvýhodnenie pytliactva a zvýšenie rizika jeho úmyselného usmrcovania.

Vlk v prírode zohráva nezastupiteľnú úlohu. Okrem iného sa podieľa na redukcii srnčej a jelenej zveri, ktorá je premnožená a nadmerne požiera mladé stromčeky v lesoch a zároveň spôsobuje škody aj poľnohospodárom. Nedávna štúdia dokonca preukázala, že v miestach výskytu vlkov je výrazne nižšie množstvo kolízií áut so zverou, čo znižuje ekonomické škody aj riziká straty ľudských životov. 

Michal Haring z iniciatívy My sme les: „Je zarážajúce, že s iniciatívou odstrelu vlkov prichádza MŽP, ktoré by malo byť garantom jeho dôslednej celoročnej a celoplošnej ochrany. Vlk je a má aj naďalej zostať na Slovensku celoročne chránený.“

Rastislav Mičaník z Nadácie Aevis: „V ochrane prírody sa rozhoduje neodborne a preferujú sa evidentne poľovnícke záujmy namiesto účinných opatrení v prospech chránených živočíchov. Vlci a medvede sú politická téma, ich strieľanie je v rozpore s medzinárodnými záväzkami a za to hrozia Slovensku finančné pokuty.“

Nová vyhláška ohrozuje populáciu vlka. Vyradenie vlka zo zoznamu chránených druhov a jeho lov môže viesť k degradácii jeho populácie, nakoľko nie sú známe dáta o počte vlkov na Slovensku. Vyhláška nebude účinná ani proti škodám na hospodárskych zvieratách, pretože strieľanie vlkov tieto škody výrazne nezníži. Podľa štatistík sa v rokoch 2010 až 2013 lovilo vyše 130 vlkov ročne, no napriek tomu škody na hospodárskych zvieratách rástli. Návrh vyhlášky môže mať naopak opačný efekt, lov vlkov môže narušiť vlčie svorky a tým spôsobiť častejšie útoky na hospodárske zvieratá a nárast škôd. Prirodzené vlčie svorky majú tendenciu loviť primárne divo žijúce zvieratá ako jelene a diviaky, naopak odstrelmi oslabené svorky sa častejšie uchyľujú k ľahkej koristi, ktorú predstavujú hospodárske zvieratá.

Návrh vyhlášky výrazne oslabí vplyv MŽP na ochranu vlka na Slovensku. MŽP nebude mať možnosti ovplyvniť kvóty a podmienky lovu a tým sa dobrovoľne vzdá jednej zo svojich základných úloh, ktorou je ochrana ohrozených živočíchov. Návrh vyhlášky nie je podložený relevantným výskumom, vedeckými poznatkami a argumentami. Naopak, podporuje najmä poľovné záujmy. Zároveň je v rozpore s európskymi, ale aj globálnymi snahami o zvýšenie ochrany biodiverzity.