Implementácia konceptu prírodného turizmu v Poloninách
Cieľom projektu bola podpora systémových zmien v rámci transformácie Národného parku Poloniny prostredníctvom implementácie prírodného turizmu, ktorý má v tomto jedinečnom území reálnu šancu pomôcť prírode aj ľuďom.
Detaily Projektu
Kód projektu: 05I01000056
Názov investície: Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na zadržiavanie vody, ochranu prírody a rozvoj biodiverzity
Názov komponentu: Komponent 5 – Adaptácia na zmenu klímy
Číslo zmluvy: 15/2023/1.8 (zmluva je dostupná v Centrálnom registri zmluv)
Projekt bol financovaný Európskou úniou NextGenerationEU v rámci Plánu obnovy.
Špecifické ciele projektu
- Prispieť k zlepšeniu ochrany prírody v národnom parku a vzťahu miestnych k tomuto územiu a jeho hodnotám.
- Zlepšiť poznateľnosť a zvýšiť akceptovateľnosť prírodného turizmu zo strany miestnych v regióne a zároveň zvýšiť záujem zo strany návštevníkov regiónu o produkty a súvisiace služby prírodného turizmu.
- Zlepšiť podmienky pre vznik a rozvoj produktov a súvisiacich služieb prírodného turizmu ako aj iných foriem udržateľného turizmu v regióne a zároveň zlepšiť systém využívania a údržby turistickej infraštruktúry.
- Zefektívniť systém spolupráce medzi zainteresovanými stranami v regióne prostredníctvom destinačného manažmentu.
- Podporiť vznik nových pracovných miest v regióne a to najmä v oblasti prírodného turizmu, iných foriem udržateľného turizmu, v ubytovacích a stravovacích službách, ekologickom poľnohospodárstve či ekologickom lesníctve.
Výstupy projektu
Centrum podpory prírodného turizmu a rozvoja destinácie Poloniny
Centrum podpory prírodného turizmu je zriadené v rámci Turistického informačného centra na Sninských rybníkoch, ktoré prevádzkuje Aevis n.o. Hlavnou úlohou Centra je implementácia prírodného turizmu v Poloninách, zlepšenie jeho poznateľnosti a akceptovateľnosti zo strany miestnych občanov, ako aj zlepšenie podmienok pre jeho rozvoj a rozvoj súvisiacich služieb prírodného turizmu. Ďalšou dôležitou úlohou Centra je sieťovanie stakeholderov v destinácii Poloniny.
Služby Centra sú bezplatné a využívať ich môžu jednotlivci, samosprávy či organizácie pôsobiace v Poloninách. K dispozícii má dvoch odborných pracovníkov, ktorí sa venujú implementácii prírodného turizmu, implementácii destinačného manažmentu a vypracovanej destinačnej stratégie a ďalších dvoch podporných pracovníkov na rozvoj a údržbu infraštruktúry prírodného turizmu a súvisiacej všeobecnej turistickej infraštruktúry a na realizáciu propagačných aktivít pre prírodný turizmus.
Kľúčovými aktivitami Centra sú najmä pracovné stretnutia so stakeholdermi v regióne, odborné konzultácie, vytváranie partnerstiev, edukačné a propagačné aktivity pre verejnosť, príprava, tlač a distribúcia informačných materiálov o prírodnom turizme v Poloninách, medializácia aktivít a eventov pre verejnosť, či realizácia podpornej informačnej kampane.
Projektový tím:
Mgr. Diana Komárová – destinačná manažérka pre Poloniny neskutočne skutočné
Ing. Zuzana Burdová – riaditeľka CPPT a manažérka pre prírodný turizmus
Sandra Palenčárová – komunikačná koordinátorka
Michal Mikitka – koordinátor pre turistickú infraštruktúru
Adresa:
Turistické informačné centrum Poloniny – neskutočne skutočné
Aevis n.o., Rybnícka 3951, 069 01 Snina
Partneri projektu
Podporte Prírodný turizmus
Podporte
Vlčie hory
Pomôžte nám realizovať aktivity a iniciatívy smerujúce k napĺňaniu princípov prírodného turizmu. Pravidelný dar je pre nás to najcennejšie, čo nám dávate. Ďakujeme!
O NÁS
- Naša vízia
- Náš tím
- Partneri
- Financovanie
- Výročné správy
- Zásady ochrany osobných údajov
- Cookies
NAŠE PROJEKTY
- Návrat divokej prírody
- Vlčie hory
- Svet hlucháňa
- My sme les
- Výročné správy
- Prírodný turizmus
- Exkurzie
- Destinačný portál Poloniny
- Menej bariér
NADAČNÉ FONDY
- ND Arolla
- ND My sme les
PODPORTE NÁS
- 2 % dane
- ND My sme les