Na poslednej Rade Národného parku Poloniny bol predstavený aktualizovaný, no stále nie finálny návrh zonácie národného parku. Tento návrh podľa nás výrazne oslabuje ochranu tohto jedinečného a vzácneho územia, ohrozuje ďalší rozvoj regiónu a medzinárodné záväzky Slovenska. Celý proces zonácie nie je ani po dvoch rokoch ukončený. Pôvodný návrh bol výrazne zmenený a prináša viacero závažných problémov. Najväčším z nich je zrušenie predbežnej ochrany, ktorá doteraz chránila najvzácnejšie územia pred ťažbou dreva a devastáciou Polonín.
"Vedenie Národného parku Poloniny predstavilo návrh, ktorý nebol prerokovaný so všetkými zainteresovanými stranami. Zonácia nie je odborne spracovaná a oproti pôvodnému návrhu ponúka iba veľmi málo pre reálnu ochranu prírody. S takýmto návrhom v žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť. Dúfame ale, že prebehnú ešte ďalšie odborné rokovania a diskusie, na základe ktorých nakoniec vznikne predsa len kvalitný návrh, ktorý bude garantovať dôslednú ochranu prírody a zároveň podporí udržateľný rozvoj celého regiónu," povedal riaditeľ Rastislav Mičaník.
Koniec predbežnej ochrany Polonín
Najzávažnejším problémom je skončenie dvojročnej predbežnej ochrany územia v Poloninách, čo otvára dvere ťažbe dreva. Predbežná ochrana je režim ochrany prírody, ktorý má zabezpečiť, aby sa cenné územia navrhnuté do prísneho stupňa ochrany nezničili pred schválením zonácie. Od roku 2022 chránila predbežná ochrana 47 percent územia národného parku. Vďaka tomuto obmedzeniu došlo k výraznému útlmu ťažby dreva, čo umožnilo rozvoj cestovného ruchu, ktorý priniesol do regiónu viditeľné a dlho očakávané benefity pre miestnych. "Bez adekvátnej ochrany budú ohrozené vzácne bukové pralesy, medzinárodné záväzky, čerpanie dotácií aj dobre naštartovaný prírodný turizmus," varuje Mičaník.
Poloniny sú v súčasnosti jediným národným parkom, kde prebieha proces zonácie. V roku 2022 sme spolupracovali na odborne pripravenej prvej verzii zonácie, ktorá komplexne riešila aj ochranu vzácnych bukových pralesov zapísaných v zozname UNESCO. Táto verzia mala byť schválená vládou do konca roka 2024, čo sa už ale nestane. Akú bude mať zonácia finálnu podobu a kedy bude reálne schválená, je otázne.
"Ministerstvo životného prostredia a Správa Národného parku Poloniny by mali čo najskôr zabezpečiť kvalitnú zonáciu a zároveň garantovať pokračovanie predbežnej ochrany územia až do jej schválenia. Bez tejto ochrany riskujeme nenávratné zničenie vzácnych území. Kvalitná zonácia nielen chráni prírodu, ale vytvára aj nové pracovné a podnikateľské príležitosti a kompenzuje samosprávam ich prípadné finančné straty," zdôraznil Mičaník.
Posledné v Európe
Poloniny patria medzi posledné územia divokých lesov v Európe. Aj napriek svojej odľahlosti majú veľký potenciál pre udržateľný turizmus, ktorý v posledných rokoch v tomto regióne zaznamenal rast. "Ľudia ale nebudú chcieť navštevovať región, kde na turistických chodníkoch zažijú hluk motorových píl, budú míňať vyrúbané stromy a na cyklochodníkoch ich budú ohrozovať kamióny naložené drevom. To nie je budúcnosť, ktorú by si Poloniny zaslúžili," dodal Mičaník.
FOTO: Ján Čop
Viac k téme zonácie tu: vyzyvame-ministra-na-schvalenie-zonacie-polonin/