Ak chce Ministerstvo životného prostredia zaistiť dostatočné zásobovanie východného Slovenska pitnou vodou, musí zabezpečiť dôslednú ochranu strategického vodného diela Starina. Povodie Stariny momentálne nie je dostatočne chránené a to má vplyv na kvalitu vody, životnosť nádrže a náklady na jej prevádzku a údržbu. Je nevyhnutné v tomto území zastaviť všetky negatívne aktivity a vylúčiť najmä lesohospodársku činnosť v dôsledku ktorej dochádza k zanášaniu nádrže sedimentmi.

Efektívnym riešením pre Starinu je striktná ochrana vodného zdroja a zároveň dôsledná ochrana prírody v rámci Národného parku Poloniny. To všetko má kompetenčne v rukách Ministerstvo životného prostredia.

vodne dielo starina

Pre ochranu povrchových zdrojov pitnej vody je kľúčová ochrana ich okolia a to najmä lesov. Podľa odborníkov prispievajú zalesnené územia k zlepšeniu kvality vody a k zníženiu nákladov na jej úpravu. Podľa vyjadrenia krajinného ekológa Tomáša Lepešku v povodí Stariny ešte relatívne nedávno prevládali hospodárske lesy, v ktorých sa mohlo konvenčne hospodáriť. Dôsledkom takéhoto spôsobu hospodárenia je okrem iného aj značne prekročená hustota siete lesných ciest, ktorá výraznou mierou prispieva k povrchovému odtoku vody z lesov a zároveň zvýšenej erózii pôdy. Územie je pritom charakteristické flyšovým podložím s veľmi silným až extrémnym potenciálom erózie pôdy. “Hospodárska činnosť v lesoch nad Starinou súvisiaca so sprístupnením, ťažbou a dopravou dreva je zdrojom sedimentov, ktoré sú odplavované do vodárenskej nádrže, a ktoré môžu zapríčiniť zníženie kvality cenného vodárenského zdroja,” konštatuje Lepeška.

“Je dobré, že si minister Tomáš Taraba všimol význam vodného diela Starina. Problém Stariny však nie je izolovaný a už vôbec nie je iba technický. Ochranu pitnej vody musíme riešiť komplexne, nie iba na úrovni samotnej nádrže, hrádze či súvisiacej úpravne vody. Vzhľadom na to, aký má význam a pre nedostatok financií, je dôležité, aby vydržala v dobrom stave a poskytovala kvalitnú pitnú vodu čo najdlhšie. Starina je súčasťou Národného parku Poloniny a dobre nastavená a dôsledne dodržiavaná ochrana prírody zabezpečí zároveň aj ochranu vodného diela,” povedal riaditeľ Aevis, Rastislav Mičaník. Ako ďalej dodal, efektívna ochrana tohto strategického zdroja pitnej vody pre východné Slovensko sa dá docieliť iba tak, že sa bude chrániť celé horné povodie rieky Cirocha, ktorá ju napája.

Ochrana povodia Stariny a celkovo Národného parku Poloniny dlhodobo nedostatočná a nesystémová. Poloniny pritom predstavujú dôležité prírodné bohatstvo regiónu Snina. Zároveň sú významným medzinárodným územím zaradením do európskej sústavy chránených území a zahŕňajú tiež unikátne lokality prírodného dedičstva UNESCO. Aj vďaka tomu sa v posledných rokoch začal v tomto regióne rozbiehať rozvoj postavený na udržateľnom cestovnom ruchu a prírodnom turizme.

“Národný park Poloniny naliehavo potrebuje dobrú zonáciu. Jej proces sa síce naštartoval, no nedokončil. Jedine zonácia môže stanoviť jasné pravidlá, kde sa čo môže a nemôže robiť a ako investovať do regiónu tak, aby sa zachovala jeho jedinečnosť a zároveň sa podporili miestni obyvatelia ako aj snahy rozvíjať toto územie v súlade s národným parkom,” konštatoval Mičaník. Ako ďalej dodal, prísna ochrana by sa podľa zverejneného návrhu zonácie mala týkať iba pozemkov vo vlastníctve štátu. Podľa Mičaníka je ale nevyhnutné, aby Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom národného parku zabezpečilo komplexnú ochranu Stariny a súkromným vlastníkom v celom jej povodí ponúklo férové kompenzácie za obmedzenie v hospodárení.