Na východe Slovenska práve zasadal Spoločný riadiaci výbor UNESCO, zameraný na ochranu svetového dedičstva starých bukových lesov a pralesov Karpát. Slovensko, ktoré predsedá výboru, sa stará o koordináciu 17 krajín.
My však upozorňujeme, že pralesy v Národnom parku Poloniny nie sú dostatočne chránené z dôvodu chýbajúcej zonácie.
Apel na Gabrielu Matečnú
Obrátili sme sa v tejto veci na štátnu tajomníčku Ministerstva životného prostredia Gabrielu Matečnú. Cieľom je dosiahnuť schválenie kvalitnej zonácie v Poloninách, ktorá by zabezpečila potrebnú ochranu tejto unikátnej oblasti.
„Naše staré bukové lesy a pralesy patria k posledným zvyškom unikátnych lokalít prírody a sú našou pýchou. Predsedať skupine krajín, s ktorými spoločne chránime prírodné dedičstvo Európy, je pre Slovensko prestíž. Zaviazali sme sa, že budeme naše bukové pralesy chrániť,“ uviedol Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.
Nedostatočné využitie značky UNESCO
Mičaník zároveň upozorňuje, že značka UNESCO, ktorá by mohla priniesť do regiónu Poloniny benefity v podobe zvýšeného turizmu a ekonomického rozvoja, nie je plnohodnotne využívaná. Správne nastavená ochrana prírodného dedičstva môže priniesť pracovné príležitosti a podporiť miestnu ekonomiku.
Hrozby pre národný park
Správa Národného parku Poloniny v roku 2022 predložila návrh zonácie, ktorá má zabezpečiť ochranu UNESCO lesov. Tento návrh však doteraz nebol schválený. Podľa Mičaníka existuje vážna hrozba, že výmera parku by sa mohla znížiť až o tretinu, čo by ohrozilo podmienky stanovené UNESCO.
„Je nevyhnutné, aby všetky hlavné, aj nárazníkové časti UNESCO lokality, boli zahrnuté do najprísnejšej zóny národného parku. Veľmi vážnou hrozbou je najmä snaha o zníženie výmery Národného parku Poloniny o tretinu, ako aj zníženie stupňov jeho ochrany, čo by bolo v rozpore s podmienkami UNESCO,“ dodáva Mičaník.
Unikátne bukové lesy Karpát
Medzinárodná lokalita UNESCO spája zvyšky starých bukových lesov, ktoré sú roztrúsené v 18 krajinách Európy. Na Slovensku sa tieto lesy nachádzajú na piatich miestach, z ktorých všetky sú zahrnuté do Národného parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Na záver apelujeme na zodpovednosť Ministerstva životného prostredia za ochranu týchto vzácnych lokalít, ktoré si vyžadujú okamžitú a dôslednú ochranu.