Upozorňujeme na vážne problémy pre národný park Poloniny. Začala sa ťažba dreva v tejto vzácnej oblasti, ktorá bola ešte pred týždňom pod predbežnou ochranou. Zrušenie tejto ochrany, ktorá mala pripraviť pôdu pre novú zonáciu, znamená devastáciu prírodného dedičstva a narušenie rozvoja turizmu a miestneho hospodárstva.
Ťažba začala priamo na turistickej trase vedúcej z obce Nová Sedlica do Národnej prírodnej rezervácie Stužica – najnavštevovanejšej lokality v Poloninách. Práve tieto lesy mali byť podľa pôvodne navrhovanej zonácie preradené do vyšších stupňov ochrany, pretože už aj dnes sú súčasťou ochrany vzácnych UNESCO lokalít. Slovenská republika pritom už v minulosti kvôli ťažbe v bukových pralesoch, ktoré patria k UNESCO lokalitám, čelila vážnym medzinárodným problémom.
Krátkozraké rozhodnutia
"Neprešiel ani týždeň od vypršania predbežnej ochrany a v Poloninách sa začalo ťažiť drevo. Toto je dôsledok nezodpovedného prístupu ministerstva životného prostredia a Správy NP Poloniny. Obe inštitúcie sme opakovane vyzývali, aby dokončili a schválili zonáciu a zároveň zabezpečili dôslednú ochranu všetkých lokalít navrhovanej zonácie. Nestalo sa tak a teraz sme svedkami toho, ako sa ničí nielen príroda, ale aj ťažko budovaný cestovný ruch a miestny rozvoj v Poloninách." upozorňuje Mičaník.
Lesy SR, ktoré sú zodpovedné za ťažbu, vykonávajú tieto činnosti na štátnych pozemkoch, ktoré by mali po schválení zonácie prejsť pod Správu NP Poloniny. Podozrievame, že cieľom je pred odovzdaním územia maximalizovať zisky z ťažby, bez ohľadu na dlhodobé škody na prírode a miestnom hospodárstve.
„Vyťažené drevo, ktoré sa vyváža mimo regiónu, nemá žiaden prínos pre miestnych obyvateľov ani samosprávy. Zároveň to ohrozuje rozvoj turizmu, ktorý za ostatné roky priniesol do Polonín pozitívne zmeny,“ dodal Mičaník.
Stratená príležitosť
Poloniny boli doposiaľ jediným národným parkom, kde prebiehal proces zonácie. Odborne pripravený návrh z roku 2022 zahŕňal aj ochranu UNESCO bukových pralesov. Predbežná ochrana, ktorá chránila až 47 % národného parku, prestala platiť 16. decembra.
„Kvalitná zonácia mohla vytvoriť nové pracovné miesta, podporiť miestny rozvoj a kompenzovať prípadné straty miestnych samospráv. Namiesto toho teraz riskujeme nielen škody na prírode, ale aj stratu dôvery zahraničných partnerov a čerpanie dotácií,“ varuje Mičaník.